Modrzewie Park Hotel*****
Modrzewie Park Hotel został wzniesiony w 1938 roku i jest miejscem tchnącym historią. „Pod Modrzewiami” – willa wybudowana w 1938r. dla Marii córki właściciela uzdrowiska Adama Stadnickiego i jej męża Stefana Swieżawskiego – wybitnego profesora historii filozofii. Nazwa willi pochodzi od lokalizacji pensjonatu na zalesionej modrzewiem części parku zdrojowego. Projektantem budynku był inżynier Stanisław Dziewolski.
Architektura budynku
Nowocześnie zakomponowana bryła pensjonatu w stylu modernistycznym, otrzymała także popularne wówczas rozwiązania architektoniczne zaczerpnięte z budownictwa okrętowego. Pracami budowlanymi kierował Adam Korybut Woroniecki – dyrektor Zakładu Zdrojowego w Szczawnicy w latach 1931 – 1939. Wyposażenie do pensjonatu wykonały stolarnie w Nawojowej, warszawska firma „Jarnuszkiewicz” i zakład „Kumer i Torba” w Rabce. Budynek został oddany do użytku gości hotelowych wiosną 1939 r.
Perła wilegiatury i spotkań
Niezwykłe schronieniePomimo trudnych lat w czasie drugiej wojny światowej, zaraz po zakończeniu prac, Modrzewie Park Hotel bardzo szybko rozwinął skrzydła i stał się perłą wilegiatury i spotkań wszystkich tych, którzy pragnęli skorzystać z jego mikroklimatu, uzdrowiska, różnorodności wód leczniczych i dobroczynnych zabiegów. Podczas II wojny światowej w różnych okresach stanowił schronienie dla niezliczonej liczby polskich arystokratów, krewnych i znajomych Marii i Stefana Swieżawskich; dla wysiedleńców i uciekinierów z różnych stron Polski.
Księga Domowa (księga gości) skrupulatnie przez lata, prowadzona przez Stefana Swieżawskiego, odnotowała nazwiska Czartoryskich, Krasińskich, Lubomirskich, Mańkowskich, Rylskich, Sapiehów, Sierakowskich, Starowiejskich, Zamoyskich i innych.
Punkt kontaktowy i przerzutowy
Szczęśliwe zakończenieWłaściciele willi, tak jak i cała rodzina Adama Stadnickiego należeli do Armii Krajowej. W pensjonacie działał zakonspirowany punkt kontaktowy i przerzutowy dla żołnierzy AK. Po zakończeniu wojny budynek podzielił los całego majątku rodziny Adama Stadnickiego, został skonfiskowany i upaństwowiony. Przez pewien czas funkcjonował pod zarządem Polskiego Czerwonego Krzyża, a potem jako szpital uzdrowiskowy. W r. 1998 powrócił w prawowite ręce właścicieli.
Nowe życie pensjonatu
W trosce o przyszłośćW 2005 roku André Mankowski, wnuk Adama Stadnickiego, postanawia zainwestować w posiadłość i tchnąć w budynek nowe życie. Jego celem jest stworzenie z Modrzewia wyjątkowego hotelu w tym, jakże niezwykłym sercu modrzewiowego lasu.
Potrzeba było kolejnych kilku lat pracy by dobrze znany pensjonat, noszący dziś nazwę Modrzewie Park Hotel, został na nowo rozplanowany, zagospodarowany, zmodernizowany, odnowiony i ponownie udekorowany. W efekcie prac, budynek powiększa się o centrum Wellness, basen i przestrzeń biznesową.
Pozostajemy do Państwa całkowitej dyspozycji i dołożymy wszelkich starań by spędzili Państwo z nami niezapomniane chwile.